W numerze pt. „Hejterstwo/Krytycyzm” znajdziecie 8 artykułów naukowych dotyczących różnych form zjawiska określanego mianem „hejtu”, a także relacji pomiędzy hejtem a krytycyzmem. Teksty omawiają m.in. takie kwestie jak: hejt internetowy, negatywny stosunek wobec grup mniejszościowych i osób społecznie wykluczonych czy też skomplikowane relacje międzyregionalne.
Numer uzupełniają: dyskusja na temat książki Huberta Wiercińskiego „Rak”, recenzje książek Janusza Barańskiego, Judith Butler, Dennisa Covingtona oraz Jakuba Dziewita, Małgorzaty Kołodziej i Adama Pisarka, a także dodatek zakopiański omawiający twórczość Wandy Kosseckiej oraz fotoesej Marka M. Berezowskiego, którego autorstwa fotografie ilustrują cały bieżący numer.
Życzymy inspirującej lektury!
Plik PDF ma 23 MB. Klikając prawym przyciskiem myszy, możesz wybrać zapis pliku na Twoim dysku. Klikając lewym, pozwalasz otworzyć plik swojej przeglądarce.
-
Fragment
Co oznacza dla badacza społecznego zjawisko hejtu? Artykuły zamieszczone w numerze podejmują próbę analizy różnych form tego fenomenu.
-
Fragment
Rak. Antropologiczne studium praktyk i narracji Huberta Wiercińskiego jest pionierską próbą stworzenia kompleksowego opisu choroby nowotworowej z punktu widzenia antropologii, wykraczającego poza ściśle medyczny grunt.
-
Fragment
Rak. Antropologiczne studium praktyk i narracji, to książka dotycząca choroby onkologicznej, która jest nie tylko pracą naukową skierowaną do specjalistów z kręgu antropologii medycznej, ale także pozycją po którą mogą sięgnąć wszystkie osoby zainteresowane tym tematem.
-
Fragment
Balansowanie na granicy ogólnie akceptowanych norm i hejtowania/trollowania bywa nie tylko ekscytującą grą, ale też sposobem na zadzierzgnięcie więzi czy realizację intrygujących projektów tożsamościowych. Obraz taki wyłania się z analizy filmów z dwóch publikowanych w serwisie YouTube serii – Zapytaj Beczkę oraz Z Dupy.
-
Fragment
W ramach narracji krytycznych postać Zygmunta Baumana funkcjonuje jako archetypowy „inny”, skupując w sobie kilka wymiarów obcości. Rodzajem obcości o fundamentalnym znaczeniu jest obcość „historyczna” (innymi słowy zbiór wyobrażeń o „komunizmie” i „PRL”).
-
Fragment
Zasadniczą tezą mojego tekstu jest pokazanie, w jaki sposób pogłoski, plotki i sfabrykowane informacje w przypadku fali uchodźców, instrumentalnie wpisują się we współczesny model zarządzania społeczeństwem poprzez zarządzanie strachem.
-
Fragment
Nieformalny obóz uchodźców w greckiej wiosce Idomeni powstał po zamknięciu szlaku bałkańskiego w lutym 2016 r.
-
Fragment
Bezdomność naraża na stygmatyzowanie (posługując się terminologią Ervinga Goffmana). Kategoria stygmatu wiąże się z wykluczeniem. Bezdomność wymieniana jest jako jeden z przejawów wykluczenia i marginalizacji społecznej.
-
Fragment
Świat kibiców niewątpliwie jest dla badaczy społecznych łakomym kąskiem. Intuicyjnie wyczuwamy, że w tym tyglu tożsamości, symboli, znaczeń, ugrupowań czy subkultur i nowoplemion znajduje się ogrom treści, mogących interesować badaczy humanistycznych.
-
Fragment
W niniejszym artykule pragnę rozpatrzyć kontakty śląsko-zagłębiowskie z perspektywy teorii komunikacji (opierając się głównie na myśli Jerzego Mikułowskiego Pomorskiego), a także bliżej przyjrzeć się historycznym czynnikom, które przyczyniły się do ukształtowania współczesnej relacji między tymi dwoma społeczno-kulturowymi obszarami.
-
Nie trzeba specjalnie się starać, aby natrafić albo usłyszeć wzmianki, że coś jest „pedalskie” – niezależnie, czy będą to dobranocki, ciuchy, sposób zachowania się albo argumenty w dyskusji.
-
Baczne śledzenie historii, przyglądanie się dolom i niedolom polskiej etnologii, upewnia obserwatora, iż oto nie ma w niej momentów ani chwil nieciekawych – jedne są wyrazistsze, inne mniej; ich znaczenie zależy od tego, pod jakim kątem się je zaprezentuje oraz którą spośród rozmaitych okoliczności wskaże jako szczególnie atrakcyjną albo ważną.
-
Nie znoszę reportaży pisanych w pierwszej osobie i Dennisa Covingtona za to, że napisał właśnie taki reportaż.
-
Związane ze środowiskiem śląskich kulturoznawców stosunkowo młode wydawnictwo grupakulturalna.pl w swej strategii rynkowej umiejętnie łączy politykę otwartości (jej książki są także udostępniane jako pliki pdf w otwartym dostępie) ze starannością o detale i elegancją, co przekłada się na jakość i atrakcyjność oferowanych publikacji.