Oto najnowszy numer: 190 stron, ponad 70 ilustracji, po 9 artykułów naukowych i recenzji, a także 2 wywiady.
Tym razem proponujemy spojrzenie na kwestię lokalności, którą rozpatrujemy na wielu poziomach. Z jednej strony dotyczy ona strategii konceptualizowania rzeczywistości, z drugiej – wiąże się z podejmowaniem określonych działań w społeczności i przestrzeni. Jako pewna idea może wyrażać się w różnych sposobach rozumienia tradycji, powiązanej z kolekcjonerstwem albo wytwarzaniem produktów regionalnych, w określonej polityce kulturalnej wynikającej z działalności instytucji. Gdzie indziej kojarzy się z krzewieniem wiedzy o lokalnej historii, projektowaniem krajobrazu, formowaniem się „nowoplemion” albo aktywizmem miejskim. Może też łączyć się z wykorzystaniem narzędzi badawczych inspirowanych etnografią.
Plik PDF ma niecałe 22 MB. Klikając prawym przyciskiem myszy, możesz wybrać zapis pliku na Twoim dysku. Klikając lewym, pozwalasz otworzyć plik swojej przeglądarce.
-
Pełny tekst
W najnowszym numerze proponujemy spojrzenie na kwestię lokalności, którą rozpatrujemy na wielu poziomach.
-
Fragment
Wywiad z Markiem Stokowskim: W latach PRL-u narzucano nam przekonanie, że „tu zawsze była Polska”. Teraz obija mi się o uszy, że „tu nigdy nie było Polski, a jak była Polska, to było dziadostwo”, co też jest absolutną nieprawdą.
-
Fragment
Wywiad z Tomaszem Leśniakiem: Jak możemy sobie wyobrazić zmianę polityki, jeśli sami się w nią bezpośrednio nie zaangażujemy?
-
Fragment
Na przykładzie pasterstwa podhalańskiego autorka artykułu przedstawia, jak definiowanie tradycji przez instytucje tworzące regulacje dotyczące tradycyjności wpływa na życie ludzi, których one dotyczą, a którzy konceptualizują ją w odmienny sposób.
-
Fragment
Autorka porównuje teoretyczne założenia związane z procesualno-kontekstualną redefinicją lokalności ze swoimi obserwacjami z badań terenowych wśród instytucji kulturalnych z Tykocina na Podlasiu.
-
Fragment
„Teren” w tym przypadku to miejsce przesiąknięte przeszłością, wręcz obrzmiałe od jej ciężaru.
-
Fragment
Celem artykułu jest refleksja nad rezultatami projektu kolekcjonersko-warsztatowego inspirowanego regionalnym rękodziełem ludowym z Małopolski i Podkarpacia.
-
Fragment
Artykuł dotyczy problematyki prowadzenia badań etnograficznych w przestrzeni muzeum sztuki.
-
Fragment
Praca przedstawia rodzaje i sposoby przeprowadzania analiz środowiskowych uwzględniających społeczności, które powinny być brane pod uwagę w pracach projektowych architekta krajobrazu.
-
Fragment
W artykule autor, zainspirowany koncepcją nowoplemienności zaproponowaną przez Michela Maffesoliego, przedstawia wyniki przeprowadzonych przez siebie na terenie Krakowa w latach 2013-2014 badań etnograficznych. Ich przedmiotem była społeczność zorganizowana wokół Bike Polo, niszowego sportu stworzonego przez kurierów rowerowych.
-
Fragment
Artykuł opisuje szczególny typ obserwacji, jakim jest shadowing. Autor prezentuje najważniejsze cechy oraz możliwości stosowania tego rodzaju techniki w badaniach.
-
Fragment
Simone de Beauvoir w swych pamiętnikach Siłą rzeczy wspomina, że w latach 40. XX wieku studiowała historię Etrusków i opowiadała Jeanowi-Paulowi Sartre’owi o ceremoniach pogrzebowych tego ludu, zaś Sartre wykorzystał te informacje pracując nad dramatem Muchy.
-
Fragment
Czym jest „Etno-projekt”? Rodzajem warsztatów, inspirującą podróżą etnograficzną, spotkaniem osób o różnych specjalizacjach
-
Fragment
Autor, zdając sobie doskonale sprawę z tego, że jego wizje są dosyć ryzykowne, przytacza kolejne argumenty na potwierdzenie tezy o zbawiennym wpływie rządów burmistrzów na losy świata.
-
Fragment
Autorka książki stara się uchwycić polską codzienność poprzez wskazanie i analizę imponderabiliów, które są dla niej wyjątkowe i wyróżniają ją na tle innych kultur narodowych.
-
Fragment
Jak niezachwianie przekonuje paryski teoretyk, za przyczyną domowych i użytkowych zdjęć, wykonywanych powszechnie przez rzesze amatorów, można najtrafniej pokazywać koleje przemian praktyk kulturow
-
Fragment
Książka nie wyczerpuje całości zagadnień związanych z prawami zwierząt.
-
Fragment
Słowo „inne” sugeruje obecność czegoś swojskiego – śmierć, od której „inne” się odróżniają.
-
Fragment
Głównym celem książki było podniesienie kwestii pamięci zbiorowej w specyficznym środowisku lokalnym.
-
Fragment
Tytułowy Wschód staje się przestrzenią, w której przeszłość krzyżuje się z przyszłością, a to, co inne, z tym, co oswojone.
-
Fragment
Te zdjęcia są raczej pastiszem fotografii dokumentalnej (może wręcz etnograficznej), który skrzętnie zbiera w przestrzeni publicznej przykłady języka kibicowskiego, przedstawień neonazistowskich