Kobierzyn bliżej

Projekt "Archipelagów Kultury" mający za zadanie przeciwdziałać stygmatyzacji osób chorujących psychicznie. Przedsięwzięciu ma przyjemność patronować "Barbarzyńca". "Dlaczego choroba psychiczna wydaje nam się tak straszna? Co dzieje się z osobą, która trafia do szpitala psychiatrycznego? Czy taka osoba kiedykolwiek wyzdrowieje? Badania naukowe* pokazują, że stygmat choroby psychicznej jest nadawany osobie chorej nie w momencie wystąpienia u niej objawów, lecz gdy zaczyna się leczyć.

Projekt Kobierzyn bliżej pozwoli pacjentom szpitala psychiatrycznego opowiedzieć własnym głosem o chorobie i leczeniu, które współcześnie może wyglądać inaczej, niż to sobie wyobrażamy, i przełamać barierę niewiedzy u osób, które nie miały dotąd kontaktu z takimi chorobami.

Szpital im. J Babińskiego w Kobierzynie jest kompleksem architektoniczno-parkowym, zaprojektowanym jako samodzielne miasto-ogród. Jednak z uwagi na uprzedzenia i brak wiedzy krakowianie niemal go nie odwiedzają. Chcemy umieścić Szpital w Kobierzynie na mapie ciekawych miejsc Krakowa i zmienić nasze spojrzenie na chorobę psychiczną."

Więcej informacji na stronie projektu:

http://archipelagikultury.org/kobierzyn-blizej/

Zapraszamy do angażowania się w poszczególne działania podejmowane w związku z projektem!