Pamiątka, zabawka, talizman

Wystawa prezentowana w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej, którą obejrzeć można w Muzeum Etnograficznym w Krakowie do 14 lipca.

 

„Pamiątka, zabawka, talizman”
wystawa i projekt prezentowane w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej
w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Dom Esterki, ul. Krakowska 46
25 czerwca – 14 lipca 2013 r.Gdzie: Dom Esterki, ul. Krakowska 46, Kraków
Kiedy: 25 czerwca – 14 lipca 2013 r. (wystawa otwarta także w poniedziałek, 1 lipca)
Wernisaż: niedziela, 30 czerwca, godz. 12.00
Kuratorka: prof. Erica Lehrer, Dział Historii i Socjologii/Antropologii, Uniwersytet Concordia
Wstęp wolny


Wystawa „Pamiątka, zabawka, talizman”, przygotowana przez profesor Erykę Lehrer z Uniwersytetu Concordia w Kanadzie oraz Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie w ramach 23. Edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej, jest częścią szerszego projektu, dotyczącego konwersacji międzykulturowej. Zmierza on do zrozumienia i przemyślenia zjawiska popularności figurek przedstawiających Żydów, wykonywanych w Polsce. Projekt przybliżyć ma długą historię wytwarzania i posiadania figurek oraz nakreślenie różnic kulturowych, religijnych, ekonomicznych, jak również wpływów politycznych, jakim zjawisko to ulega.

Ekspozycja, organizowana gościnnie w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, stawia pytania o to, czy pamiątka może być upamiętnieniem? W jaki sposób przedmiot może ranić, a w jaki uzdrawiać? Prezentacja ponad dwustu figurek przedstawiających Żydów, które pochodzą z wielu polskich i zagranicznych kolekcji, zachęcić ma do indywidualnych poszukiwań: Dlaczego Żydzi postrzegani są m.in. jako ci, którzy przynoszą szczęście, pieniądze, dobrobyt?

Zamiarem pomysłodawców projektu jest stworzenie podstaw dialogu pomiędzy tymi, którzy nadają tym figurkom odmienne znaczenia oraz różnią się w sposobie ich postrzegania. Dlatego odwiedzający wystawę będą mogli wziąć udział w przedsięwzięciu, przynosząc do Muzeum swoje własne figurki. Zostaną one tu sfotografowane lub sfilmowane, w zależności od sposobu, w jaki dana osoba będzie chciała podzielić się swoją opowieścią na ich temat. Swoje spostrzeżenia będzie można także zapisać. Zgromadzone materiały stworzą archiwum projektu, które posłuży dalszym celom badawczym.
Figurki będą dokumentowane od poniedziałku (1 lipca) do soboty (6 lipca) w godzinach od 11.00 do 17.00 oraz w niedziele (30 czerwca i 7 lipca) w godzinach od 11.00 do 15.00.


Projekt powstał przy współpracy CEREV (Centrum Badań Etnograficznych oraz Wystawiennictwa po Aktach Przemocy przy Uniwersytecie Concordia, cerev.concordia.ca) z Festiwalem Kultury Żydowskiej. Wśród pozostałych partnerów oraz patronów projektu są: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie, Muzeum Galicja w Krakowie. Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie jest instytucją goszczącą wystawę.

Więcej informacji w załączonym dokumencie, serdecznie zapraszamy!