Słowa do rzeczy: konkurs na projekt książki

Słowa do rzeczy: konkurs na projekt książki

 

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza grafików, ilustratorów, projektantów książek do udziału w konkursie. Celem przedsięwzięcia jest wybranie twórcy, wraz z którym Muzeum opracuje i wyda swoją pierwszą książkę dla dzieci. Zaplanowany czas współpracy to: maj – październik 2014 roku.

 

Książka zatytułowana „Słowa do rzeczy” skierowana będzie do dzieci w wieku 7–10 lat. Poprzez ilustracje i teksty wyjaśniać ma zwroty obecne w mowie potocznej, lecz nie do końca już dziś zrozumiałe, bo wywodzące się z nazw przedmiotów, które wyszły z powszechnego użycia, np. „leje jak z cebra”. Do zilustrowania mamy 39 haseł, nawiązujących do konkretnych obiektów z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie – sprzętów gospodarstwa domowego, narzędzi rolniczych i rzemieślniczych, strojów, mebli itp., w których przechowana jest pamięć dawnych sposób życia. Poszczególne hasła odpowiadać będą kolejnym literom alfabetu, tworząc swoisty „elementarz kultury”.

 

Trzy hasła stanowią zadanie konkursowe. Czekamy na projekty trzech rozkładówek, zawierających tekst i ilustracje związane ze zwrotami: „robić z igły widły”, „na jedno kopyto”, „mieć coś w zanadrzu” (materiały do pobrania w formacie PDF tutaj lub w skompresowanym folderze tutaj).

 

Nadesłane prace oceniać będzie grono jurorów, wśród których zasiądą m.in. Anna Machwic (dr sztuk plastycznych, dziekan Wydziału Projektowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, organizatorka konkursu ”Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci”) i Małgorzata Szczurek (współzałożycielka i redaktor naczelna Wydawnictwa Karakter; w latach 1999–2008 redaktorka w Wydawnictwie Znak, gdzie kierowała działem literackim, a później pełniła także funkcję zastępcy redaktora naczelnego).

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z regulaminem (tutaj).

 

Na zgłoszenia czekamy do 22 kwietnia 2014 roku.

 

W razie pytań prosimy o kontakt z Eweliną Lasotą: 

e-mail: lasota@etnomuzeum.eu

tel. 12. 430 60 42 wew. 34

Zob. http://etnomuzeum.eu/Aktualnosci,694_slowa_do_rzeczy_konkurs_na_projekt_ksiazki.html