Kolberg - włącz się!

Rok Kolberga w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

3 czerwca 2014 r., godz. 10.00 – 22.00

 

We wtorek, 3 czerwca 2014 r., ogólnopolskie obchody Roku Kolberga przeniosą się do Krakowa (w związku z rocznicą śmierci Kolberga, pochowanego na Cmentarzu Rakowickim). Tego dnia zapraszamy na plac Wolnica, gdzie świętować będziemy Kolberga – w Muzeum i pod gołym niebem. W programie znajdą się propozycje dla tych, którzy lubią sięgać do źródeł, zwiedzać, spacerować, tańczyć i miło spędzać czas w doborowym towarzystwie. Przypomnimy o radości, jaką można czerpać z etnografii i odmienimy oblicze placu Wolnica. Już teraz zachęcamy: włącz się! 

 

10:00 – 17:00 / CZYTAMY, plac Wolnica

maraton głośnego czytania: wybrane fragmenty „Dzieł wszystkich Oskara Kolberga” czytać będą ludzie świata kultury, nauki, samorządowcy, dziennikarze oraz każdy, kto zechce włączyć się spontanicznie. Tego dnia na placu będzie można wygodnie rozsiąść się i nadstawić ucha. Wstęp wolny.

wszystkim zainteresowanym udostępnimy także dzieła Kolberga w czytelni pod gołym niebem. Wstęp wolny.

 

10:00 – 22:00 / ZWIEDZAMY 

kolbergowska ścieżka po wystawie stałej Muzeum dla dorosłych oraz dla dzieci (pl. Wolnica 1) – sięgamy do zapisów Kolberga, by przywołać żywy kontekst obiektów z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Będzie także muzyka! Każdy zwiedzający otrzyma okolicznościowy przewodnik. Wstęp: 1 zł 

tego dnia na placu Wolnica będzie można zobaczyć plenerową wystawę „Oskar Kolberg (1814–1890). Kompozytor. Folklorysta. Etnograf”, zrealizowaną przez Muzeum Wsi Radomskiej i Instytut Muzyki i Tańca. Wstęp wolny. 

zapraszamy także na spacer po miejscach związanych z pobytem Oskara Kolberga w Krakowie, który poprowadzi etnografka Krystyna Reinfuss-Janusz (MEK). Zbiórka o godzinie 12:00 przy wejściu do Muzeum na placu Wolnica 1. Udział nieodpłatny, obowiązują rezerwacje: sekretariat@etnomuzeum.eu lub (12) 430 60 23.

 

18:00 – 22:00 / TAŃCZYMY, plac Wolnica

18:00 plenerowe warsztaty taneczne z Kapelą Kowalski/Maziarz/Murzynowska 

20:00 do tańca zagra i zaśpiewa Adam Strug z zespołem (www.adamstrug.pl). Na oba wydarzenia – wstęp wolny. 

Ponadto 3 czerwca w sąsiadujących z placem Wolnica kawiarniach, restauracjach, barach i pubach pojawią się kulinarne cytaty z „Dzieł wszystkich Oskara Kolberga” – opisy codziennego pożywienia, odświętnych przysmaków i rozmaitych napojów. To zachęta do rozsmakowania się w słowie i wspólnego świętowania na placu Wolnica. 

 

Na święto Kolberga chcemy także odmienić plac Wolnica. W pustych donicach, przy wsparciu Ogrodu Botanicznego UJ, zasadzimy rośliny ozdobne. Pojawią się też nowe miejsca do siedzenia. Co więcej, wprowadzone przy tej okazji zmiany zostaną na stałe. Na własny sposób szukamy sposobu na ożywienie sąsiadującego z Muzeum placu, przekładając etnograficzną wiedzę na praktyczne działania na rzecz tej przestrzeni.

 

Organizatorzy: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz Województwo Małopolskie

 

Partner: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Oskar Kolberg (1814–1890) – kompozytor, amator ludowych melodii, jeden z pionierów polskiej etnografii, człowiek, który poświęcił życie swojej pasji. Lato spędzał na badaniach i podróżach, resztę roku na pracy nad zebranym materiałem. Stworzył dzieło wyjątkowe: serię  regionalnych monografii objętych wspólnym tytułem „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Opublikowane tomy, listy, pozostawione w manuskryptach notatki, stanowią dziś bezcenne i inspirujące źródło kultury. Spuścizna Kolberga wciąż jest opracowywana i publikowana. Dotychczas ukazało się 85 tomów.   

http://etnomuzeum.eu/Aktualnosci,724_kolberg_wlacz_sie.html