Granica ciała - PRZEDŁUŻONE
Granice ciała: PRZEDŁUŻONE
27 września 2012 r., godz. 18.00 zapraszamy na piąte spotkanie w ramach cyklu „Granice ciała”. O protezach, implantach i przeszczepach porozmawiamy z dr. Tomaszem Rakowskim. Jak części zamienne wpływają na wyobrażenia anatomii ciała, poczucie jego kompletności i sprawności? Zajmiemy się sposobami projektowania nieśmiertelności: od medycyny ludowej do nowoczesnej chirurgii.
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Ratusz, Plac Wolnica 1
Wstęp wolny!
Tomasz Rakowski (doktor nauk humanistycznych, lekarz medycyny) – etnolog, antropolog kultury, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, stały współpracownik Instytutu Kultury Polskiej UW i Zakładu Humanistycznych Podstaw Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, lekarz oddziału ratunkowego jednego z warszawskich szpitali. Zajmuje się antropologią społeczności zubożałych i zdegradowanych, metodologią badań społecznych, fenomenologią antropologiczną, antropologią medyczną.
Cykl „Granice ciała” to seria comiesięcznych spotkań, których tematem są niepokojące, graniczne zagadnienia związane z cielesnością i kontekstami kulturowego interpretowania ciała. Za każdym razem zapraszamy przedstawicieli różnych dyscyplin nauk humanistycznych: ich punkt widzenia jest punktem wyjścia do rozmowy z udziałem publiczności. Każdy przecież ma coś do powiedzenia na temat cielesnego doświadczania rzeczywistości, na temat kłopotów i radości związanych z tym, że ciało, będąc obszarem najbardziej osobistych doświadczeń, jest jednocześnie przedmiotem społecznie ustalonych norm i oczekiwań, domeną zmiennych wyobrażeń i zróżnicowanych praktyk.
Podczas spotkań prezentujemy również obiekty ze zbiorów MEK, nawiązujące do tematyki spotkania.
Program całego cyklu tutaj.