FOLK. Etnografia osobista

 

„FOLK. Etnografia osobista”

wystawa Aarona Schumana

w ramach 12. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie

 

Gdzie: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Dom Esterki, ul. Krakowska 46

Kiedy: 16 maja – 17 sierpnia 2014 r.

Wernisaż: 18 maja, godz. 15.00 

Wstęp: 5 zł 

 

Franciszek Feret, pradziadek kuratora i fotografa Aarona Schumana, urodził się w 1878 roku we wsi Cierpisz, kilkanaście kilometrów na południe od Kolbuszowej (w ówczesnych granicach Galicji). Jako dwudziestodwulatek wyruszył za szczęściem do Stanów Zjednoczonych. Frank Feret – jak go nazywa Schuman – nigdy nie poznał swojego prawnuka, ale ten zapragnął poznać świat pradziadka.

W Muzeum Etnograficznym w Krakowie artysta odnalazł wiele obiektów przypominających mu jego własne pamiątki rodzinne. Zarazem odkrył rzeczy z innej kultury – pisanki, haftowane ubrania, bożonarodzeniowe ozdoby. Choć odległe, a jednocześnie zadziwiająco bliskie, dały początek nowemu odkrywaniu siebie samego. W wyniku tego procesu powstała wystawa „FOLK. Etnografia osobista” prezentowana w Muzeum Etnograficznym w Krakowie w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2014.  

Jest to opowieść, w której splatają się osobiste historie z archiwalnymi zapisami i obiektami dokumentującymi kulturę tych, którzy kilka stuleci temu znaleźli swój dom w Puszczy Sandomierskiej. To stamtąd pochodził pradziadek autora. To tam po młynie prowadzonym przez rodzinę Feretów pozostały już tylko przęsła zanurzone w rzece. Wystawa pozwala wejrzeć w materię rzeczy z przeszłością i zastanowić się nad ich współczesnym życiem. W tym sensie Muzeum Etnograficzne staje się miejscem, które pozwala wyprawić się w nieznane. Staje się ono także metaforą pamięci – przerywanej, porządkowanej i tworzonej na nowo.  Włączone w wystawę zdjęcia i przedmioty obrazujące pracę Muzeum na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci – badania terenowe, zmieniające się sposoby przechowywania czy opisywania rzeczy – układają się w opowieść o pracy nad pamięcią własną. 

 

Aaron Schuman – artysta, pisarz, redaktor oraz kurator. Jego wystawy, zarówno jako fotografa, jak i kuratora, odbywają się na całym świecie. Regularnie publikuje artykuły, eseje oraz wywiady w książkach i czasopismach, m.in. na łamach „Aperture”, „Foam”, „TIME”, „Photoworks”, „HOTSHOE”, „British Journal of Photography”. Wykłada na University of Brighton oraz Arts University Bournemouth, założyciel i redaktor „SeeSaw Magazine” (www.seesawmagazine.com).

 

O festiwalu

 

Miesiąc Fotografii w Krakowie  potrwa od 15 maja do 15 czerwca 2014 roku. Tegoroczna edycja festiwalu – zatytułowana Re:Search – została przygotowana we współpracy z niezależnym kuratorem, fotografem i wydawcą magazynu „SeeSaw Magazine”, Aaronem Schumanem. W 2014 roku Program główny festiwalu skoncentruje się na relacji między fotografią a wiedzą (lub niewiedzą). Wystawy poddawać będą analizie możliwości poznawania otaczającego nas świata przez fotografię. 

 

Na Program Główny MFK2014 złoży się dziewięć wystaw artystów, w wielu przypadkach prezentowanych w Polsce po raz pierwszy. Ostatnie obrazy Trevora Paglena (Galeria Starmach) to projekt będący próbą fotograficznego opisu rzeczywistości; Kolekcja obrazów Taryn Simon (MOCAK) eksploruje pozornie neutralny wątek porządkowania wiedzy o świecie; wystawa Lektury dodatkowe to przekrojowa prezentacja dotychczasowej twórczości brytyjskiej artystki Clare Strand (Muzeum Narodowe w Krakowie, Kamienica Szołayskich); Hotel Oracle Jasona Fulforda będzie zagadką dla festiwalowej publiczności i zachętą do poszukiwania wiedzy ukrytej; punktem wyjścia dla wystawy zatytułowanej Estetyka forensyczna (Galeria Pauza) jest przekonanie, że fotografia prowadzi do prawdy; wystawa FOLK. Etnografia osobista (MEK) to osobista opowieść Aarona Schumana o podążaniu tropem własnych wspomnień oraz obiektów z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie; projekt Walker Evans. Fotografia prasowa (MOCAK) pokaże festiwalowej publiczności inne oblicze jednego z najsłynniejszych fotografów XX wieku; stworzony przez kuratora Wojciecha Nowickiego esej wizualny Promieniowanie (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha) traktował będzie o relacji między fotografią badawczą a artystyczną; tegoroczna Sekcja eksperymentalna przyjmie formę wystawy (Oddźwięki, Bunkier Sztuki), w ramach której kurator Jakub Woynarowski poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy w obrazie fotograficznym tkwi potencjał oddziaływania na zmysły inne niż tylko wzrok.

 

Więcej: www.photomonth.com

 

 

Kontakt dla dziennikarzy:  

Ewelina Lasota / lasota@etnomuzeum.eu / +48 (12) 430 63 42 (w. 34)

 

Patronat medialny:

Poland Art / Krakow POST / Local-Life / e-krakow  

Miasto Dzieci / Bliżej Przedszkola / Radio Bajka