Wjechał na rowerze, wyjechał na kole. Problematyczne stosunki śląsko-zagłębiowskie

02 mrz. 2020
Fragment

W niniejszym artykule pragnę rozpatrzyć kontakty śląsko-zagłębiowskie z perspektywy teorii komunikacji (opierając się głównie na myśli Jerzego Mikułowskiego Pomorskiego), a także bliżej przyjrzeć się historycznym czynnikom, które przyczyniły się do ukształtowania współczesnej relacji między tymi dwoma społeczno-kulturowymi obszarami.

Współcześnie Zagłębie, a w szczególności Sosnowiec, pozostaje ulubionym tematem żartów, które nawet jeśli bawią, to pozostawiają pewien niesmak i podtrzymują narosłe przez lata uprzedzenia i stereotypy. Lokalne „dowcipkowanie” w przypadku Sosnowca wykroczyło poza wymiar regionalny i stało się obecne w skali kraju. Po wyemitowaniu w październiku 2015 roku odcinka popularnego programu Kuby Wojewódzkiego, podczas którego stand-uper Jasiek Borkowski drwił z Sosnowca, zareagował sam prezydent miasta Arkadiusz Chęciński. ,,Nie jesteśmy epicentrum patologii, tylko normalnym dwustutysięcznym miastem. Jesteśmy miastem z tożsamością, której wielu być może nie rozumie, bądź nie chce zrozumieć. Ale to już sprawa na zupełnie inną rozmowę” – stwierdził Chęciński i jednocześnie zaprosił poprzez konto na portalu społecznościowym Wojewódzkiego i Borkowskiego do Sosnowca. Jak do tej pory żaden z zaproszonych gości oficjalnie nie pojawił się w Sosnowcu.

Abstract

The Problematic Relationships Between Silesia and Dabrowa Basin: The Case Study

This paper aims at analysing relationships between Silesia and Dabrowa Basin in the context of historical background. Anthropological perspective and intercultural theory of Jerzy Mikulowski Pomorski enable us to conduct study in wider perspective considering contemporary folklore and the digital space. Our results based on studying variety of sources concern political and cultural partnership between aforementioned regions and attempts to overcome stereotypes and prejudices.