Fantazje o uchodźcach. Folklor jako specyficzna forma polityki

02 mrz. 2020
Fragment

Zasadniczą tezą mojego tekstu jest pokazanie, w jaki sposób pogłoski, plotki i sfabrykowane informacje w przypadku fali uchodźców, instrumentalnie wpisują się we współczesny model zarządzania społeczeństwem poprzez zarządzanie strachem.

Kluczem do zrozumienia antyimigranckich narracji jest rozpatrywanie ich w dwóch możliwych stopniach zaangażowania. Pierwszy stopień określa sam „czysty moment” folkloru. Na tym poziomie nie chodzi o przekucie opowieści i antyimigranckich memów w rzeczywiste działanie, ale o czyste reprodukowanie tożsamości. Antyimigrancki folklor spaja tożsamość grupy, która rozpoznaje się w specyficznym stosunku do swojego wyobrażenia o innym i przeżywa przyjemność z podzielania tego stosunku. Nie bez powodu jednym z najbardziej znanych haseł antyimigranckichjest odwoływanie się do uwielbienia schabowego (w trakcie tegorocznego Marszu Niepodległości w Warszawie furorę zrobiło hasło: „Wolę kotleta zamiast Mahometa”).

Abstract

The Migrant Phantasms. Folklore as a Specific form of Politics

Since the last so called „immigrant crisis” in 2015 phantasies and fears about refuges form a basis for politics in Poland. In my text I want to show that “refugee fear” is a new form of political folkore. Phantasies about refugees takes shape of popular folks fears and stories about refugees has form of folk tale, reshaping image of the world