Wstęp Wolny Festiwal w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

2. edycja Festiwalu Funduszy Europejskich – w tym roku w ramach obchodów dziesięciolecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 

Gdzie: Rynek Główny

Kiedy: 1 maja, godz. 10.00–19.00, wstęp wolny

 

Gdzie: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Ratusz, pl. Wolnica 1

Kiedy: 2 maja, godz. 11.00–19.00, wstęp wolny

 

„Wstęp Wolny Festiwal” to święto dla miłośników kultury aktywnie uczestniczących w życiu Krakowa i Małopolski.  W tym roku, w ramach obchodów dziesięciolecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, od 1 do 11 maja w ponad dwudziestu małopolskich instytucjach kultury czeka na zwiedzających wiele atrakcji. Muzea nieodpłatnie udostępnią swoje zbiory. Miłośnicy teatru będą mieli okazję obejrzeć darmowe spektakle dla dzieci i dorosłych. Atrakcje w postaci bezpłatnych wejściówek przygotowano dla wielbicieli muzyki operowej. Celem festiwalu jest pokazanie, jak projekty współfinansowane z Funduszy Europejskich zmieniają małopolskie oblicze kultury. 

Program przygotowany przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie składa się z dwóch elementów. W czwartek, 1 maja, w godzinach od 10.00 do 19.00 zapraszamy na Rynek Główny w Krakowie na przejażdżkę karuzelą zainspirowaną zabawkami z muzealnej kolekcji. Jest ona jednym z efektów Festiwalu Etnodizajnu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013 oraz ze środków Województwa Małopolskiego. 

Natomiast w piątek, 2 maja, w godzinach od 11.00 do 19.00 zapraszamy do Muzeum Etnograficznego na pl. Wolnica 1, gdzie będzie można podjąć „etno-wyzwania”. Osoby odwiedzające tego dnia Muzeum podążą śladem mini-przewodnika w poszukiwaniu dawnych, lecz możliwych do zastosowania dziś, odpowiedzi na istotne współcześnie pytania. 

W przestrzeni izby krakowskiej będzie można odkryć sekrety efektywnego i ekologicznego prowadzenia domu. Odtwarzając układy przestrzenne wiejskich chat przy użyciu wielkoformatowych puzzli, będzie można poznać tajniki funkcjonalnej aranżacji niewielkich wnętrz. W dziewiętnastowiecznym foluszu zwiedzający zapoznają się z siłami fizyki wykorzystywanymi w procesie wytwarzania ciepłego i wodoodpornego filcu. W dalszej części zwiedzania będzie można spojrzeć na regionalne stroje okiem projektanta mody, dowiedzieć się, gdzie szukać naturalnych witamin i mikroelementów oraz jak wysłać wiadomość bez użycia telefonu i Internetu. W ostatnim punkcie ścieżki uczestnicy odczytają historie ukryte w dziełach sztuki ludowej oraz wcielą się w rolę rysowników komiksów, aby stworzyć własne opowieści. 

„Etno-wyzwania” to ścieżka dostosowana do potrzeb i możliwości osób w różnym wieku, rozbudzająca wyobraźnię i kreatywność. Wstęp wolny.