Sprzedana muzyka

„Sprzedana muzyka” malarstwo Andrzeja Bieńkowskiego
Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Dom Esterki, ul. Krakowska 46
30 sierpnia – 19 października 2014 r.


Kiedy w 2007 roku w wydawnictwie Czarne ukazała się książka Andrzeja Bieńkowskiego pt. „Sprzedana Muzyka”, w głowie autora zaświtała myśl, żeby opublikowane w niej opowieści o wiejskich muzykantach przenieść na płótno. Najprostszym pomysłem byłby komiks. Ale ten sposób łączenia tekstu z ilustracją wydał się autorowi zbyt oczywisty. Z pomocą przyszła znajomość z wiejskim malarzem z Podlasia – Stanisławem Koguciukiem. Jego figuracja i prosty podział obrazu na tekst i obrazek znalazły odbicie w cyklu obrazów zaczętym pod tym samym tytułem rok później. Bieńkowski stworzył obrazy wymalowane słowem – kompilacje wspomnień, anegdot, rozmów z napotkanymi ludźmi. Tekst odnoszący się do namalowanych scenek nie stanowi jednak bezpośredniego cytatu z własnych opowiadań autora, ale jest syntezą treści zawartych w książce. W obrazie sprowadzono go do zaledwie kilku zdań. Każda kwestia otrzymała numer – to kolejność, w której obraz należy „czytać”. Wtedy opowiada on swoją historię, autentyczne zdarzenie, które Bieńkowski opisał i namalował.  

„Sprzedana muzyka” malarstwo Andrzeja Bieńkowskiego
Gdzie: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Dom Esterki, ul. Krakowska 46
Kiedy: 30 sierpnia – 19 października 2014 r.
Wernisaż: 29 sierpnia 2014 r., godz. 18:00
Wstęp: 7 zł


Andrzej Bieńkowski (ur. 1946) – malarz, etnograf, pisarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako malarz zadebiutował w latach 70. Od początku tworzył sztukę figuratywną, gdzie zarówno groteska, jak i ironia miały swoje ważne miejsce. W latach 80. do obrazów Bieńkowskiego zaczyna przenikać fascynacja wsią, folklorem. Pojawiają się postaci wiejskich muzykantów. Obrazy stają się ekspresyjne, czasem drapieżne. Jest to czas, w którym Bieńkowski rozpoczyna badania etnograficzne – projekt „Muzyka odnaleziona”. Przygląda się wsi ze swoimi problemami, przede wszystkim zaś interesuje go muzyka i losy wiejskich muzykantów. Gromadzi archiwum zawierające tysiące nagrań audio, wideo i zdjęć. Zbiory te dostępne są na stronach: www.muzykaodnaleziona.pl oraz www.archiwummuzykiwiejskiej.pl. Publikacje z badań terenowych dostępne są na stronie www.muzykaodnaleziona.com.

Autor książek „Ostatni wiejscy muzykanci” (Prószyński i S-ka 2001, Muzyka Odnaleziona 2012), „Sprzedana muzyka” (Czarne 2007), „1000 kilometrów muzyki. Warszawa-Kijów” (Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki 2009) oraz serii książek i płyt z muzyką wiejską „Muzyka Odnaleziona”. Laureat Nagrody im. Oskara Kolberga w 1995 roku oraz Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w 2008 roku.

http://etnomuzeum.eu/Aktualnosci,754_sprzedana_muzyka_wystawa_malarstwa_andrzeja_bienkowskiego.html