Opowiedz mi o swojej podróży

Już w najbliższy poniedziałek - 20 maja, ruszają tygodniowe warsztaty twórcze Strefy WolnoSłowej organizowane we współpracy z artystami z Helsinki City Art Museum.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, zapraszamy serdecznie!
Chętnych prosimy o kontakt mailowy: a.borkowska@strefawolnoslowa.pl

Warsztaty prowadzone będą przez kadrę fundacji Strefa WolnoSłowa oraz przez Alejandra Olarte i Paresha Joshi z Helsinki Art Museum, którzy poprowadzą dla nas warsztaty również w Noc Muzeów! (sob. 18 maja).
Zajęcia składać się będą z części audiowizualnej, teatralnej i muzycznej oraz zakończą się próbą otwartą dla publiczności w Sali Kameralnej Państwowego Muzeum Etnograficznego.
Zapisy na warsztaty: a.borkowska@strefawolnoslowa.pl.
Zapraszamy!
 
Program warsztatów:

20 maja 2013, godz. 17.00 – 20.30
Spotkanie integracyjne oraz warsztat audiowizualny: w czasie spotkania przeprowadzone zostaną podstawowe gry i ćwiczenia teatralne oraz zapoznamy się z literackim punktem wyjścia do warsztatów – opowiadaniem “Autobus” Julio Cortazàra. Druga część spotkania poświęcona zostanie warsztatowi audiowizualnemu z Pareshem Joshi oraz tworzeniu postaci teatralnych przy pomocy nowych mediów.
Uczestnicy poznają kreatywne wykorzystanie nowych mediów oraz Internetu do badania wielokulturowości. Dzięki zastosowaniu powszechnie dostępnych narzędzi sieciowych jak Google Maps czy Google Street View, nie ruszając się z miejsca, przemierzą wiele zakątków świata, poznają różne kultury i problemy społeczne czy polityczne odległych części globu, aby zastanowić się jak wyglądałoby ich życie gdzieś indziej, gdyby urodzili się w innym kraju. Stworzą postacie teatralne, swoiste alter ego, zamieszkałe w innej części świata. Warsztat stanie się niezwykłą podróżą w czasie i przestrzeni – uczestnicy z dostępnych w sieci materiałów stworzą za pomocą narzędzia Photobooth swoje postacie teatralne.

21 maja 2013, godz. 17.00-20.30
Podstawowe gry i ćwiczenia teatralne, improwizacje słowne i ruchowe wokół tematów poruszanych w opowiadaniu Julio Cortazàra, ciąg dalszy pracy z Pareshem Joshi nad tworzeniem postaci teatralnych, połączenie charakterystyki postaci w stworzonym opisie z ruchem i gestem scenicznym.

22 maja 2013, godz. 17.00-20.30
Gry i ćwiczenia teatralne, improwizacje grupowe wokół opowiadania Julio Cortazàra oraz warsztat muzyczny z Alejandrem Olarte – tworzenie swoistej “ścieżki dźwiękowej” do opowieści teatralnej.
Grupa warsztatowa będzie miała okazję uczestnictwa w ćwiczeniach i grach związanych z rytmem, dźwiękiem i relacją między muzyką a przestrzenią, pozna podstawowe elementy elektroakustyki oraz przekona się, jak poprzez dźwięk instrumentów, przedmiotów, urządzeń elektronicznych oraz własnego głosu budować dramaturgię muzyczną, odkryje możliwości muzyczne, jakie dają przedmioty codziennego użytku, miejsca i przestrzeń.

23 maja 2013 17.00-20.30
Gry i ćwiczenia teatralne, improwizacje indywidualne i grupowe wokół opowiadania Julio Cortazàra oraz ciąg dalszy warsztatu muzycznego z Alejandrem Olarte – połączenie improwizacji teatralnycha i muzycznych.

24 maja 2013 17.00-20.30
Gry i ćwiczenia teatralne i muzyczne. Praca nad połączeniem ruchu teatralnego, gestu z muzyką oraz tekstem. Tworzenie scenariusza próby otwartej – ćwiczenia z kreatywnego pisania oraz improwizacje słowne. Praca nad rytmem tekstu – połączeniem tekstu i muzyki.

25 maja 2013 10.00-13.30 (12.30 – próba otwarta dla publiczności)
W czasie spotkania przećwiczymy powstałe podczas warsztatów w tygodniu improwizacje muzyczne oraz teatralne, aby zaprezentować efekty pracy warsztatowej publiczności.

http://www.ethnomuseum.pl/94-aktualnosci/269-opowiedz-mi-o-swojej-podrozy