Etnografia/animacja/sztuka: wystawa Kolektywu Terenowego w MEK

Etnografia/animacja/sztuka: wystawa Kolektywu Terenowego w MEK

Wystawa "Etnografia/animacja/sztuka: Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego" to próba przełożenia na język ekspozycji sytuacji spotkania etnografów, animatorów kultury i artystów ze społecznością wsi Broniów i Ostałówek na Południowym Mazowszu.

Ukazuje złożoność relacji między swoimi i obcymi, innymi i udomowionymi – wrażeń, emocji i refleksji. Oparta jest na reminiscencjach projektów animacyjnych i artystycznych tworzonych wspólnie przez animatorów, artystów i społeczność wsi w ramach projektu „Prolog” w roku 2011. To także próba odwołania się do samej sytuacji bycia w terenie, nawiązywania relacji i kontaktów, wszystkiego tego, co składa się na sieć skomplikowanych relacji międzyludzkich w obliczu kilkuletniego już pobytu grupy badaczy i animatorów w Broniowie i Ostałówku.

Koncepcja wystawy to próba zajrzenia przez dziurkę od klucza do domów i zagród, gdzie toczy się niezwykłe życie codzienne pełne kreatywnych i twórczych rozwiązań, projektów niesamowitych urządzeń i myśli społecznych. Gdzie życie na peryferiach, terenach określanych przez instytucje jako „zagrożone wykluczeniem” okazuje się wyjątkowo bogate i pełnowartościowe, choć odmienne od wykreowanych przez centra unifikujących wzorców.

 

Można tu zobaczyć filmy i fotografie członków Kolektywu Terenowego (grupy badaczy, animatorów i artystów związanych z Instytutem Kultury Polskiej i Instytutem Etnografii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, oraz zaproszonych przez nich gości – artystów zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki), mini-wystawę dr. Tomasza Rakowskiego „Broniowska myśl socjologiczna” oraz własnego pomysłu kosiarkę – emblemat oddolnej kreatywności i twórczości.

 Wystawa organizowana jest przez Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Katedra Kultury oraz Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

 
Etnografia/animacja/sztuka. Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Dom Esterki, ul. Krakowska 46

6 kwietnia – 12 maja 2013 r.

Bilety: 3 PLN (przy zakupie biletu na wystawę stałą tego samego dnia – wstęp wolny)

http://etnomuzeum.eu/Aktualnosci,566_etnografiaanimacjasztuka_wystawa_kolektywu_terenowego_w_mek.html