Bigbitowa noc w Muzeum

Jak co roku, Muzeum Etnograficzne w Toruniu włączy się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów. Na sobotni wieczór – 18 maja 2013 r. – przygotowaliśmy specjalny program powiązany z prezentowanymi w Muzeum wystawami.

Główną atrakcją Bigbitowej nocy w Muzeum będzie udostępnienie nowej wystawy Lokalny pejzaż kontrkultury. Peace, Love i PRL.  Przedstawia ona obraz polskiej kontrkultury lat 60. i 70. XX wieku w wymiarze lokalnym, na przykładzie działań niepokornej młodzieży z  naszego regionu. W przestrzeni ekspozycji będą odbywać się różnorodne działania przygotowane przez pracowników Muzeum. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Program:

godz. 20.00 - 24.00
•    Zwiedzanie wystawy stałej Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950) – Arsenał.
Wystawa stała ukazująca życie codzienne ludzi na wsiach i w małych miastach w
regionach etnograficznych Kujaw, Pomorza i ziemi chełmińskiej w 2. poł. XIX w. i 1. poł.
XX w.
•    Zwiedzanie z atrakcjami nowej wystawy czasowej Lokalny pejzaż kontrkultury. Peace, Love
i PRL  – Arsenał.
Idee narodzonej w Ameryce hipisowskiej rewolucji po przedostaniu się do Europy przekroczyły Żelazną Kurtynę. W Polsce często nadawały ton działaniom alternatywnym, tworzyły swoistą atmosferę i kontrast wobec szarości PRL-u. Przywołując klimat tamtych lat, wystawa ukazuje lokalny pejzaż kontrkultury osadzonej w rzeczywistości epoki realnego socjalizmu. Zwraca równocześnie uwagę na miejsca, w których odbywał się przekaz nowych idei, gdzie rodziła się kontrkulturowa świadomość i alternatywna jakość.

godz. 20.00 - 21.00
•    Koncert zespołu Dzwonek do drzwi – przeboje lat 60. i 70. XX w. –  Amfiteatr.Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Kontakt:
Dział Edukacji, Tel. 56 622 89 43, e-mail: edukacja@etnomuzeum.pl