Festa di Santa Lucia w Syrakuzach

https://www.facebook.com/events/2545816549077785/

Zarząd Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego zaprasza na odczyt, który odbędzie się w poniedziałek 10 lutego 2020 r., o godz. 16:30 w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Plac Wolnica 1 (wstęp wolny). 

W trakcie spotkanie odczyt pt. "Festa di Santa Lucia w Syrakuzach" wygłosi dr Łukasz Sochacki.

"Festa di Santa Lucia" w Syrakuzach to święto ku czci św. Łucji, które obchodzone jest co roku 13 i 20 grudnia. W Syrakuzach przebiega ono szczególnie uroczyście, bowiem św. Łucja jest patronką Syrakuz. Powodów bliskiego związku między Syrakuzami a św. Łucją jest kilka, mi. in. legenda o świętej głosi, że pochodziła ona z syrakuzańskiej arystokracji; w Syrakuzach broniła chrześcijańskiej wiary; w tym mieście została pochowana po męczeńskiej śmierci. W wystąpieniu nakreślę przebieg święta, relacjonując wyniki pilotażowych badań z grudnia 2019 r., a sama „Festa” posłuży mi jako prowokacja do przedstawienia i zastosowania konceptu „maszyny mitologicznej” włoskiego antropologa Furio Jesiego.

Łukasz Sochacki - doktor, antropolog kultury, wykładowca w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ oraz ASP w Krakowie.